Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Snowboardy

Slovníček pojmů

Freestyle

Nebo-li volný styl znamená, že snowboardy totoho typu budou vhodné pro pestrobarevnou jízdu na sjezdovce, ale také překonávání adrenalinových disciplín ve snowparku, jako jsou skoky, jibbing či U-rampa.


Freeride

Tento typ snowboardingu bývá pro profesionální jezdce symbolem nespoutanosti. Jízda na sjezdovce, ale hlavně také v hlubokém sněhu v přírodě, kdy snowboard doslova ''plave'' na sněhovém polštáři, přesně pro tyto účely je freeride snowboard.


Allround (také pod termíny allterrain či allmountain)

Pokud jste se nerozhodli, jaký styl Vám vyhovuje více, je tento typ snowboardů určen právě Vám, protože kombinuje prvky freeride i freestyle snowboardů. S allround prknem se tedy v rozumné míře neztratíte ani na sjezdovce, snowparku či v hlubokém sněhu.


Race/Alpine snowboardy (také pod termínem Carving)

Speciální typ snowboardů vhodných především pro slalom, které se výrazně liší od předešlých především svou konstrukcí připomínající carvingovou lyži a vyžadují speciální tvrdé vázání a skeletové boty!


Directional shape (Direcitonal twin)

Charakteristický tvar prkna (shape = tvar), kdy pata a špička prkna jsou rozdílných rozměrů (špička delší o cca 4 centimetry).


Twin tip

Konstrukce zaurčující snowboardu symetričnost, tzn. Špička i pata jsou symetrické pro stejně pohodlnou jídzu jak popředu, tak pozadu (fakie).


Inserty

Závity pro přišroubení vázání, které se při výrobě zapouštějí do snowboardu.
Fakie ? dokončení triku v opačném směru, než je jezdec zvyklý.


Switch

Jízda v opračném směru, než je jezdce zvyklý.


Snowpark

Specializované parky v zimních střediscích určené k adrenalinovému vyžití. Obsahuje skoky, ocelové trubky (raily) a bedny (boxy), či jiné překážky určené k provádění triků. Jízda ve snowparku je hlavním pilířem dnešního freestyle snowboardingu. Snowparky se dnes vyskytují ve většině menších i větších zimních střediscích a rozšiřují se, proto věřte, že v České republice i zahraničí je dnes freestyle snowboarding velmi rozšířený, zejména mezi mladou generací.


Jibbing

Tímto slovem můžeme můžeme souhrně označit disciplínu ve snowparku, kdy jezdec klouže (slide) po ocelových trubkách či bednách či jinných překážkách.

 

Porovnat snowboardy