Jak vybrat snowboard?

Chystáte se vyrazit na zasněžené svahy a stále vám chybí ta nejpodstatnější položka? Nákup snowboardu vám přitom může zabrat jen pár minut. Poradíme vám, jaký typ pro vás bude ideální a na co se při výběru zaměřit. Přehledně vám pomůžeme vybrat správnou velikost a ukážeme, bez kterého příslušenství se na snowboardu neobejdete.

Freeride, Freestyle, nebo All-mountain snowboard?

Pánský, dámský nebo dětský?

Internetové diskuze se často plní otázkami, jestli může žena používat pánský typ snowboardu. Ačkoliv neexistuje jediná správná odpověď, poukážeme na hlavní rozdíly mezi danými typy. Vždy by se však výběr snowboardu měl odvíjet především od velikosti, váze a zkušenosti samotného jezdce.

Pánské vs. dámské snowboardy

U pánských snowboardů obecně platí, že jsou větší a širší než ty dámské. Kromě viditelných rozdílů, jako je například odlišný design, mohou být pánské snowboardy o něco tvrdší. To však nemusí být podmínkou. V případě začátečnických verzí se tvrdost dámských i pánských snowboardů příliš neliší. Je však potřeba dodat, že vždy záleží, na konkrétním modelu a výrobci.

Dětské snowboardy

Ačkoliv se konstrukčně dětské snowboardy od těch dospělých nemusí příliš lišit, velký rozdíl najdeme v délce prkna. Vždy ověřujte, že dětem snowboard sahá přibližně po bradu, přičemž kratší velikost je vhodnější pro úplného začátečníka. Protože děti rostou jako z vody a pořizování nového snowboardu každých pár let by se mohlo značně prodražit, není třeba vždy investovat velké peníze. Mnohdy i levnější pěnový materiál jádra poslouží na první sezónu skvěle.

Jaký styl jízdy?

Při výběru snowboardu dále hraje velkou roli styl jízdy. Pokud se sjezdy zatím nemáte takovou zkušenost, nebo jste úplný začátečník, pravděpodobně nevíte, jaký styl bude pro vás ideální. Jestli se ale na hory vydáváte každou zimu, už asi víte, zda si radši vychutnáváte zasněžené jízdy mimo sjezdovku, zkoušíte triky ve snowparcích, nebo rádi přičichnete k obojímu. Ať už jste zkrátka nováček, nebo ostřílený jezdec, v naší nabídce si vybere každý.

Freestyle

Pokud jste u varianty -zkouší triky ve snowparcích- nadšeně kývali hlavou, bude pro vás freestylový snowboard ten pravý. Tento typ volí pokročilí jezdci, kteří si rádi pilují svoje snowboardové dovednosti na ocelových trubkách, bedýnkách nebo U-rampě. Freestylový snowboard bývá širší než jiné typy, což přinese více stability například při rotacích.

Freestylový snowboard v akci

Freeride

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi objevují neproježděná místa vedle sjezdovek, nebo se chystáte zcela mimo ski areály, bude vaši volbou freeridový snowboard. Ten je uzpůsoben jízdě v hlubokém sněhu obvykle větší délkou, širší špičkou a tvrdším provedením.

All-mountain

Někdy také All-round snowboard zvolí ti, kteří se ideálně vidí jak na rampě, tak ve volném terénu, ale rádi si zajezdí také na sjezdovce. All-mountain typ je univerzální snowboard nejen pro pokročilé, ale i pro začátečníky. Tvarem spíše připomínají freestylové verze.

Pro začátečníky

Začátečníkům se obvykle doporučuje univerzální snowboard (All-mountain) v kratším a především měkčím provedení, jelikož takové je lépe ovladatelné v menší rychlosti. Co do tvaru by měl začínající jezdec volit tzv. rocker typ (dále v textu), tedy kolébkové prohnutí, které lépe předchází zakousnutí hrany.

Splitboard

Originálním typem jsou splitboardy, které zpřístupní snowboardistům oblíbený horský sport - skialpinismus, tedy vyšlápnutí kopce a následný sjezd. Splitboardy jsou konstruované tak, že je snadno rozpůlíte do tvaru lyží, kterými se svah vyšlápne. Na vrcholu se potom splitboard znovu secvakne k sobě a kýžený sjezd může začít.

Chci vědět více

Alpský snowboard

Dalším typem snowboardu je tzv. alpský, který se hodí na upravené sjezdovky nebo třeba slalom. Konstrukčně se od ostatních typů liší rozdílnou špičkou a patou. Většinou také bývá užší, delší a tvrdší oproti ostatním.

Není nad sjezdy ve volném terénu, především ty vyšlápnuté vlastními silami

Jakou vybrat velikost?

Aby výběr daného snowboardu co nejlépe odpovídal vašim potřebám, je nutné dobře určit rozměry.

Délka

Zásadním parametrem je délka, protože právě ta má velký vliv na výsledné pohodlí a také bezpečí při jízdě. Ačkoliv známá poučka praví, že by měl snowboard sahat k bradě, tedy hodnota po odečtení cca 15 cm z výšky jedince, není to vždy jediné správné řešení. Milovníci freestylu často volí prkna kratší stejně tak začátečníci, vedle toho delší jsou preferovaná do prašanu a na rychlé sjezdy.

Šířka

Druhým důležitým aspektem je šířka prkna. Pokud při výběru zvolíte nedostatečně široké prkno, počítejte s tím, že při zatáčení mohou špičky či paty bot přesahovat a snadno se tak zadrhnou. Ideálně by měla špička a pata přesahovat prkno a 1 cm. V takovém případě nebudete zadrhávat o sjezdovku a snadno vám půjde vyvinout tlak na hranu. Pro jezdce s větší velikostí bot (velikost EUR 44 výše) se vyrábí snowboardy s označením "wide", které dosahují v nejužším bodě 26 cm.

Chci vědět více

Wide snowboardy jsou obvykle těžší, proto pokud máte jen velké chodidlo, ale menší hmotnost, vyberte raději snowboard o několik cm kratší. Bude se vám lépe ovládat. U výrobců bývá pravidlem, že delší snowboardy jsou vyráběny ve "wide" provedení, ale kratší "wide" snowbard lze sehnat obtížněji.

Nosnost

Také hmotnost jezdce je třeba brát při výběru v potaz. Udávaná nosnost závisí na daném modelu, tedy na typu jádra a použitých materiálů. Je důležité, aby hmotnost jezdce korespondovala s nosností a délkou snowboardu. Protože pokud bude jezdec vzhledem k délce snowboardu příliš lehký, bude se mu hůře ovládat zejména při zatáčení.

Naopak, pokud bude jezdec těžší, může dojít k poškození prkna. Jezdci s nižší hmotností mohou tedy klidně volit i kratší snowboard (přibližně do úrovně brady) a jezdci s vyšší hmotností mohou dát přednost delším rozměrům. Níže naleznete přibližnou tabulku základního výškového a hmotnostního rozdělení.

Výška jezdce Hmotnost jezdce Délka snowboardu
152 cm 50–59 kg 134–144 cm
158 cm 55–61 kg 138–147 cm
163 cm 61–67 kg 143–153 cm
168 cm 65–72 kg 147–156 cm
173 cm 69–76 kg 153–161 cm
178 cm 73–80 kg 156–165 cm
183 cm 77–84 kg 159–170 cm
188 cm 81–88 kg 162 cm a více
193 cm 85 kg a více 165 cm a více

Na co se zaměřit

Pokud máte již předvybraný typ snowboardu a znáte potřebné rozměry, je na čase se zaměřit na další kritéria, jakými je materiál jádra, tvrdost a tvar.

Materiál

I když si každý výrobce hlídá své výrobní postupy, je obecně konstrukce snowboardů vcelku podobná. Pokud je řeč o materiálu, nejvíce nás obvykle zajímá jádro, tedy tělo snowboardu. Mezi nejkvalitnější patří dřevěná jádra (woodcore) či kombinace dřeva a laminátu (fiberglass). Na trhu také známá pěnová jádra (foamcore) jsou vhodná spíše pro začátečníky nebo děti právě pro svoji nízkou výdrž.

  • Dřevěné jádro (Woodcore) - má díky vertikálně položeným špalíkům dřeva nejlepší vlastnosti jako jsou pevnost, pružnost a tvarovou paměť. Některé firmy navíc kombinují více druhů dřeva pro dosažení co možná nejlepších vlastností.
  • Kombinace dřeva a laminátu (Fiberglass) - jádro se skládá z jednotlivých vrstev laminátové tkaniny. Dobrým ukazatelem je počet vrstev laminátové tkaniny - prkna se dvěma vrstvami jsou měkčí a lépe ovladatelné při nižších rychlostech, ovšem hůře drží na hraně. V případě tří až čtyř vrstev tkaniny jsou prkna tvrdší, vhodná pro rychlejší jízdu.
Mezi časté dřevěné materiály patří buk, bříza, topol, osika nebo bambus

Tvrdost

Tvrdost snowboardu, také známá jako flex, je důležitý parametr určující pružnost prkna. Měkké snowboardy (soft) by měli volit začátečníci, protože se lépe ovládají a více odpouští chyby. Stejně dobře ale poslouží i freestylovým jezdcům. Pokud však holdujete rychlé jízdě, měkký snowboard vás může po chvíli limitovat. Při rychlé jízdě můžete pociťovat lehký třes a nestabilitu. Oproti tomu tvrdé snowboardy (stiff) jsou jasnou volbou pro zkušené, nebo těžší jezdce. Pokud se však na sjezdovce držíte zkrátka, tvrdé prkno se může hůř ovládat.

Jak poznat tvrdost prkna?
  • značka 1–2 znamená tzv. soft flex, tedy velmi měkký snowboard
  • 3–5 značí medium flex, něco mezi měkkým a tvrdším prknem
  • 6–8 stiff flex, středně tvrdé prkno
  • 9–10 extra stiff flex, nejtvrdší snowboardy na trhu

Tvar

Snowboardy se také dělí podle prohnutí do tří základních skupin na Camber, Rocker a Flat. Dnes se však hojně vyrábí i různé hybridní verze tvořené kombinací více typů prohnutí například camber a rocker. Tvary jsou pojmenované podle tvaru, který připomíná prohnutí, položíte-li prkno na podlahu a z profilu se podíváte, kde se dotýká země.

  • Camber: klasický tvar vhodný pro pokročilé jezdce preferující dynamickou jízdu po hranách, což může u méně zkušených způsobovat zaseknutí hrany.
  • Rocker: začátečníci by měli volit tzv. kolébkový tvar, který je prohnutý od středu a nehrozí u něj příliš časté zasekávání hrany. Skvělé vlastnosti uplatní i v hlubokém sněhu.
  • Flat: rovný tvar je takový kompromis mezi oběma výše zmíněnými typy. Hodí se na sjezdovky i do snowparku.

Příslušenství

Výběrem samotného snowboardu si však na svahu nevystačíte. Ke snowboardu je dále třeba vybrat vhodné boty a vázání, u kterého se zaměřte nejen na velikost boty, ale i tvrdost prkna (například pro tvrdé konstrukce volíme spíše tvrdší model vázání). Podstatnou položkou je i snowboardové oblečení, tedy kalhoty na snowboard, funkční bundy na svah, kukly a zimní rukavice. O váš komfort a bezpečí se dále postará helma na snowboard, chrániče, brýle, batoh na snowboard nebo třeba vak na snowboard. Pokud vám často klouže noha na vleku, pořiďte si praktické gripy na snowboard, tedy šikovnou protiskluzovou podložku.

S vhodnou výbavou bude každý jízda radost

Údržba

Pro zachování jízdních vlastností a zajištění dlouhé životnosti snowboardu, je třeba mu věnovat náležitou péči. Očištění od sněhu a kontrola skluznice a hran by měla následovat po každém návratu ze sjezdovky. Pokud na skluznici naleznete hluboké škrábance, je třeba je přebrousit, což často nabízí servisy přímo u svahu.

Před první jízdou a poté kdykoliv, kdy se na snowboard lepí sníh, je třeba prkno navoskovat. To vám také udělají ve většině ski servisech. Jestli si tuto údržbu však raději obstaráte vlastními silami, budete potřebovat žehličku na vosky a vosky na snowboard. Roztavený vosk poté nakapete na skluznici a rozžehlíte do všech stran. Přebytečný vosk po vychladnutí opatrně seškrábete škrabkou po směru jízdy, kartáčem dočistíte a na závěr vyleštíte hadříkem.

Na konci vaší sjezdové sezóny poté doporučujeme donést snowboard do servisu, kde vám nabrousí skluznici, doostří hrany, případně i navoskují na další sezónu.