Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Snowboardy

Jak vybrat snowboard?

Při výběru snowboardu je zapotřebí vycházet nejen z délky Vaší postavy, ale také z Vaší hmotnosti, pohlaví a v neposlední řadě velikosti chodidla! Zároveň je zapotřebí položit si základní otázku: jaký styl jízdy preferuji? Potřebuji snowboard pro rychlou a zároveň rekreační jízdu na sjezdovce, nebo chci trénovat obtížnější triky na skocích ve snowparku? Nebo hodlám vyrazit do ciziny za zasněženými pláněmy přirodního sněhu? Snowboarding je komplexní sport, proto i při výběru snowboardu záleží na spoustě parametrech, které spolu souvisí.

Chcete ihned vyrazit s Vaším snowboardem na hory? Zde jsou oblíbené snowboardy dle využití:
Freestyle snowboardy pro jízdu na upravené sjezdovce, ale i ve snowparku (skok, rail, U-rampa)

 

Freestyle snowboardy (FS)

Freestyle (volný styl) snowboardy reprezentují nespoutanost jezdce jak při nekompromisní jízdě na sjezdovce, tak pro trénování obtížnějších dovedností ve snowparku jako jsou např. skoky (rotace), přejezd po ocelových trubkách (raily) a  bedýnkách (boxy) či triky v U-rampě!

Gravity Contra, Elan Tribe, Gravity Empatic

 

Freeride snowboardy(FR)

Freeride, volně přeloženo jízda v hlubokém přírodním sněhu zpravidla z "extrémních svahů" Tento nebezpečný druh snowboardingu vyžaduje skvěle ovladatelný snowboard jenž se uplatní zejména na zahraničních svazích na nohou zkušenějšího jezdce! O tom, že  freeride snowboard nemusí být za cenu nad deset tisíc korun Vás jistě přesvědčí např. model Lost firmy Gravity či Venture firmy Elan!

Flow Solitude, Elan Venture, Gravity Lost 08/09
 

Allround snowboardy

Trendem posledních sezon jsou, jak již název napovídá (all = použití na vše), allround snowboardy! Tyto ''hybridy'' slouží pro univerzální použití a jsou určené především začátečníkům či rekreačním jezdcům.

K2 Podium

 

Race/Alpine snowboardy

Pokud jste někdy sledovali zimní olympijské hry, jistě Vám neunikla disciplína snowboardového slalomu, která se výrazně liší od předešlých stylů a vyžaduje speciální typ rychlého a tvrdého snowboardu, ke kterému patří i tvrdé vázání a tvrdé skeletové boty!


 

Konstrukce jádra snowboardu

Nejdůležitějším kritériem kvality snowboardu je právě jeho jádro. Své know-how výroby jádra si každá firma hlídá, proto záleží jen na Vás, kterému prknu dáte přednost. Obecně doporučujeme dřevěná jádra (woodcore) či kombinaci dřeva a laminátu (fiberglass). Pěnová jádra (foamcore) jsou záležitostí hypermarketů a pro svoji nízkou výdrž je nedoporučujeme ani začátečníkům.

 

Záleží na mém pohlaví při výběru snowboardu? Co když jsem ještě dítě?

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď - ANO, záleží! Všichni výrobci snowboardů
dnes mají ve svém katalogu i snowboardy pro dámy! Dámy mají zpravdila při stejné výšce těla nižší hmotnost, proto jsou snowboardy pro dámy méně tužší a zpravdila mají i menší rozteč vázání. Proto, jste-li dáma, rozhodně zvolte snowboard určený právě Vám!

Rychlé odkazy na freestyle dámské snowboardy

Nitro Mystique

To samé platí pro děti! Dětské snowboardy jsou dnes v nabídce téměř každé renomované značky.

Rychlé odkazy na freestyle dětské snowboardy

Sporten Baby Car, Head True Junior

 

Jak dlouhý a široký snowboard potřebuji?

(následující pravdila platí především pro freestyle snowboard - nejrozšířenější)

Výška snowboardu by měla být po bradu jezdce! Vážíte-li o něco více, než je běžné, zvolte klidně o několik cm delší prkno. Naopak, pokud jste hubenější, můžete zvolit o několik cm kratší snowboard. Většina delších snowboardů počítá zároveň s větším chodidlem jezdce, pokud ovšem máte chodidlo ''obřích'' rozměrů (US 12 a výše), volte snowboard s označením wide - široký. Pamatujte, že freestyle snowboardy jsou zpravidla vždy o několik cm kratší než freeride snowboardy, které mohou dosahovat až úrovně jezdcova nosu!

 

Proč je důležitá moje hmotnost?

Protože pokud bude jezdec vzhledem k délce snowboardu příliš lehký, bude se mu hůře ovládat zejména při zatáčení. Naopak, pokud bude jezdec vzhledem k délcem snowboardu příliš těžký, může dojít v extrémním případě k nenávratné deformaci snowboardu!

 

Porovnat snowboardy